Warsztaty

…wskocz w buty dziecka i poczuj, co ono czuje 🙂

 Jeśli pragniesz dowiedzieć się jak…

  • przywrócić dziecku należne mu miejsce w rodzinie (i nie jest to jej centrum)
  • pomóc dziecku i sobie oswoić złość i inne silne emocje
  • złagodzić stres związany z rozstaniem z rodzicami
  • wspierać samodzielność dziecka
  • zrozumieć uczucia dziecka i zamienić je w bajkę
  • znaleźć sposób na smutki, strachy i bójki
  • usamodzielniać i motywować dziecko tak, aby chciało chcieć
  • odczarować „niesamodzielną księżniczkę” lub „małego obrażalskiego”
  • mówić tak, aby dziecko słuchało i słuchać tak, aby chciało mówić

…zapraszam na warsztaty „Lepszy Rodzic”.

Celem warsztatów jest wspieranie rodziców i opiekunów w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.

Dużą zaletą warsztatów jest możliwość zdobycia praktycznych umiejętności i okazja do opracowania rozwiązań tych problemów, z którymi spotykają się uczestnicy na co dzień.

Zajęcia prowadzone metodą warsztatową oparte są na książce Faber & Mazlish pt. „Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby do nas mówiły”

Cykl składa się z dziesięciu dwugodzinnych spotkań.

Tematy zajęć:

  1. Jak pomóc dzieciom radzić sobie z uczuciami. Jeżeli „Nie płacz, to nie boli”, „Trzeba się dzielić”, „To łatwe” – to twoje słowa kierowane do dziecka… możesz je zmienić tak, by poczuło, że stoisz po jego stronie. Dowiedz się, jak rozmawiać o uczuciach, jak je rozpoznawać, czy wszystkie akceptować. Wiele sytuacji sprzeciwu i buntu, niepewności, złości i agresji wynika z poczucia niezrozumienia. Wejdź w buty dziecka, poczuj, co może czuć gdy rozmawia z dorosłym (mądrym, radzącym, litującym się, wypytującym, pocieszającym), poznaj swój styl rodzicielstwa oraz metody skutecznej komunikacji. 
  2. Jak stawiać granice i ich przestrzegać – „Czy ty musisz znowu…?” „Ostatni raz powtarzam…”, „Nie krzycz! Liczę do trzech…” Brzmi znajomo?  Nie działa? Być może granice, jakie stawiasz, nie są dla dzieci jasne. Jak jasno stawiać granice, żeby dzieci czuły się bezpiecznie; jak wyrażać oczekiwania i ograniczenia tak, aby były przez nie  respektowane? Jak wykorzystać potencjał tkwiący w grupie? Co czuje dziecko, którego granice są przekraczane? Jeśli chcesz codzienne prośby, krzyki i nierespektowane polecenia zamienić na komunikaty, które budują u dziecka poczucie wiary w siebie i swoje możliwości oraz pozwalają skupić się na rozwiązaniu problemu zamiast na obronie „ja” zapraszamy na warsztaty!
  3. Jak zachęcać dziecko do współpracy – jak motywować dziecko do współdziałania, by chciało – a nie musiało – chcieć. Jakie działania rodzica motywują, a jakie skłaniają do buntu, wycofania dziecka itp.
  4. Co zamiast karania? – istnieje wiele metod (pozbawianie przywilejów, kary i nagrody, porównywanie) pozwalających dorosłym osiągnąć natychmiastowy skutek – posłuszeństwo. Jednakże niewiele z nich uczy konsekwencji, odpowiedzialności oraz kształtuje sumienie, przymuszając raczej niż wychowując. Jak zamiast karania modyfikować niepożądane lub nieodpowiednie zachowania dziecka?
  5. Jak rozwiązywać problemy i konflikty – jak wspólnie znajdować rozwiązania impasu bez pokonanych, czyli jak rozpoznać i uszanować potrzeby dziecka oraz swoje (tzw. metoda „sześciu kroków”).
  6. Jak zachęcać do samodzielności – jak zrezygnować z zaborczości i uzależniania dziecka od siebie, jak rozwijać umiejętność podejmowania decyzji i wspierać proces usamodzielniania się dziecka. Jak uczyć bycia odpowiedzialnym za siebie i swoje czyny.
  7. Jak uwalniać dziecko od grania ról – jak sprawić, żeby nasze dziecko uwierzyło w siebie, jak uwolnić dzieci od grania narzucanych im w domu i szkole ról. Nasze myśli i nieodzownie słowa, reakcje, czyny mogą utwierdzać, bądź uwalniać dziecko z odgrywanej roli. Uczestnicy będą mieli sposobność spojrzeć na dziecko tak, jakby już było tam, gdzie chciałoby dojść.
  8. Jak chwalić i zachęcać – w języku polskim jest tyle przymiotników: pięknie, ładnie, wspaniale… Niestety słowa te oddają tylko naszą opinię. „Ślicznie” jest opinią, a nie faktem. Jak znaleźć w dziecku to, co najlepsze i jak je konstruktywnie chwalić, by budować w nim realne poczucie własnej wartości i motywować.
  9. Rodzeństwo bez rywalizacji – będzie o tym, co czuje dziecko nagle pozbawione „wyłączności na miłość rodziców”, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo i o tym, jak można pomóc mu poradzić sobie z dwoistością uczuć. Czy sprawiedliwie to znaczy po równo? Jak przeżyć kłótnie rodzeństwa? Dla rodziców jedynaków proponujemy wersję „o szeroko rozumianej socjalizacji dziecka”.
  10. Bajkoterapia – o bajkoterapii  jest ostatnio głośno. I Ty możesz nauczyć się opowiadać bajki, które pomagają w dziecięcych kłopotach, wyjaśniają i oswajają nowe sytuacje lub leczą zranione dziecięce uczucia. Bajka nie poucza, ale pokazuje i przytula… słowami. Dodatkowo: elementy Original Play – zabawy niwelującej zachowania agresywne.

Dodatkowe warsztaty:

Seksualność dziecka

Na warsztatach porozmawiamy:

  • O dobrym dotyku;
  • O tym, co jest normą w zachowaniu dzieci, a jakie zachowania wymagają interwencji dorosłych;
  • Jak rozmawiać na trudne tematy;
  • Jak oswajać brzydkie wyrazy, nagość i jak reagować na zabawę „w doktora”.

alicja (2)

Warsztaty prowadzi : Alicja Niemierko-Pająk – psycholog rodzinny specjalizująca się w komunikacji dorosły-dziecko, w zakresie „pozytywnej dyscypliny” i rodzicielstwie przez zabawę. Jest trenerem PRIDE (Szkolenia dla rodzin zastępczych) przy Ośrodku Adopcyjnym Towarzystwa Nasz Dom, oraz praktykiem Original Play – metody zabawy z dzieckiem promującej nieagresję. Ukończyła szkolenie w zakresie umiejętności wychowawczych w CMPPP-Szkoła dla rodziców i wychowawców. Pracuje z rodzinami jako konsultant od 2003 roku. Od 7 lat prowadzi zajęcia szkoły dla rodziców „Lepszy Rodzic”; jako założyciel fundacji o tej samej nazwie, promuje pełne szacunku i oparte na jasnych granicach relacje dorosły- dziecko. Terapeuta systemowy w procesie.

Z Krainą Fantazji oraz Niepubliczną Szkołą Podstawową Moja Szkoła związana od 2010 roku.

Prywatnie mama Zuzanny i Matyldy, żona fotografa, podróżniczka.

DANE KONTAKTOWE:
AKTUALNOŚCI